Doç. Dr. İpek Arslan
Çocuk Diş Hekimi
(Pedodonti Uzmanı)

Ekin Diş Küçükkuyu Şubesi

Uzman Diş Hekimi Randevusu

Randevunuzu tamamlamak için sizi arayacağız.


  DOÇ. UZM. DT. İPEK ARSLAN
  PEDODONTİ UZMANI
  ÇOCUK DİŞ HEKİMİ

  Eğitim:

  2002 yılında Sakarya Anadolu Lisesi’ni bitirmiştir.

  2002 yılında Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği fakültesinde eğitimine başlamış, 2008 yılında mezun olmuştur.

  2008-2013 yıllarında KTÜ Çocuk Diş Hekimliği doktorasını tamamlayarak Pedodonti Uzmanı ünvanını almıştır.

  2013-2023 yıllarında RTEÜ öğretim üyesi olarak çalışmıştır. 2021 yılında oyun terapisi eğitimi almıştır. 2022 yılında Doçent unvanını almıştır. Pek çok akademik ve klinik çalışması bulunmaktadır. Diş hekimliğinin önde gelen dergilerinde makaleleri, bilimsel kitaplarda bölüm yazarlıkları bulunan Doç. Uzm. Dr. İpek ARSLAN ayrıca kurs ve konferanslarda da yer almıştır.

  Çocuk ve koruyucu diş hekimliğinin tüm alanlarında 15 yıldır çalışmakta olup, dental anksiyete, genel anestezi ve sedasyon altında diş tedavileri, estetik diş hekimliği, diş kırıkları ve ağız yaralanmaları, koruyucu ortodontik tedaviler klinik ilgi alanları arasında yer almaktadır.

   Pedodonti, çocuk diş hekimliği olarak da bilinir ve çocukların ağız ve diş sağlığı ile ilgilenen bir diş hekimliği branşıdır. Pedodontistler, özel eğitim almış ve çocukların diş sağlığı sorunlarına odaklanan diş hekimleridir. Bu uzmanlık alanı, doğumdan ergenliğe kadar olan yaş dönemini kapsar ve çocukların diş sağlığını koruma, tedavi etme ve geliştirme üzerine uzmanlaşmıştır.

  Pedodonti Nedir?

  Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği) 0-13 yaş arası çocukların süt ve kalıcı dişlerinin sağlıklı bir şekilde korunmasıyla ve bu dişlerde genetik, travmatik, çürük gibi nedenlerle oluşabilecek sorunların tedavisiyle ilgilenen ana bilim dalıdır. Pedodonti, bebeklik çağından itibaren ağız, diş ve çene gelişimini izleyerek olası problemlerin önüne geçmek için koruyucu önlemler ve tedaviler sunar.

  Pedodontinin birincil amacı sorunların kaynağını ortaya çıkararak, engelleyecek önlemleri ebeveynlerin iş birliği ile almaktır. Bu amaçla uygulanan prosedürlere koruyucu diş hekimliği adı verilmektedir. Koruyucu diş hekimliği, beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi, yanlış beslenme alışkanlıklarının önüne geçilmesi, çürük riski yüksek olan çocuklarda koruyucu önlemler alınması ve oral hijyen konusunda ailenin bilinçlendirilmesini içermektedir.

  Çocuk Diş Bölümü Neye Bakar?

  • Koruyucu diş tedavileri
  • Çocuklarda beslenme ve ağız hijyeni eğitimi
  • Süt ve daimi dişlerin restoratif tedavileri
  • Dental travma tedavileri
  • Yer tutucu uygulamaları
  • Koruyucu ortodontik tedaviler
  • Süt dişi çekimleri
  • Endodontik tedaviler
  • Kök ucu açık, gelişimini tamamlamamış daimi dişlerin tedavisi
  • Kötü ağız alışkanlıklarının tedavisi (parmak emme, tırnak yeme vb.)
  • Fissür örtücü uygulaması
  • Flor uygulamaları

  Pedodontist Kimdir?

  Üniversitelerin Diş hekimliği fakültelerinde alınan 5 yıllık lisans eğitiminin ardından, çocuk diş hekimliği ana bilim dalında uzmanlık veya doktora eğitimi almış diş hekimleri, pedodontist veya çocuk diş hekimi olarak adlandırılır.

  Dental fobi günümüzde birçok kişinin yaşantısını ve sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir, bu durum çocukluk döneminde yaşanan kötü tecrübelerin sonucunda oluşmaktadır. Davranış yönlendirme teknikleri konusunda uzmanlaşmış olan pedodontistler tarafından çocuğun ilk diş muayenesinin yapılması, ileride oluşabilecek travmatik deneyimlerin önüne geçmekte büyük önem taşımaktadır.

  İlk Diş Hekimi Muayenesine Ne Zaman Gidilir?

  İlk süt dişinin sürmesi ortalama olarak 6. ayda başlamaktadır, toplam 20 adet olan süt dişlerinin sürmesinin tamamlanması ise 2,5 yaş civarında olmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü (World Health Organisation-WHO) ilk diş hekimi muayenesinin ilk diş çıktıktan sonra, 6 ay-1 yaş arasında yapılması gerektiğini bildirmektedir.  Biberon veya emzirme çürüğü benzeri problemlerin önüne geçmek için yapılacak olan bu ziyaret, bebeğin beslenmesi hakkında öneriler ve diş sağlığını korumak için alınacak önlemler açısından önemlidir.

  Koruyucu Diş Tedavisi Nedir?

  Fissür örtücüler, diş çürüklerinin gelişimini duraksatmak veya önlemek için dolgu materyallerinin dişlerin çukur ve oluklarına yerleştirildiği böylece düz bir diş yüzeyinin amaçlandığı yöntemdir. Bu yöntem diş yüzeyinden doku kaldırılmadığı için ağrısızdır ve çocuklarda çok kısa süre içinde yapılabilmektedir.

  Flor uygulaması, diş minesini asit ataklarından ve çürüklerden korumak için mineral takviyesi olarak dişlerin yüzeyine sürülen jelden oluşmaktadır. Klinik ortamında belirlenen uygun dozlarda yapılan bu uygulamanın koruyuculuğu, yapılan bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.

  Süt Dişine Dolgu Yapılır mı?

  Süt dişlerinin sağlıklı bir şekilde korunması, çocukların düzenli beslenmeleri, konuşmalarının gelişimi ve estetik gibi nedenlerle önemlidir. Aynı zamanda alttan gelecek olan daimi dişlere kılavuzluk eden süt dişlerinin erken çekilmesi, kalıcı dişlerin erken ya da geç sürmelerine veya yanlış pozisyonda sürmelerine neden olabilmektedir. Bu nedenle süt dişlerinin çekimine neden olan enfeksiyonlar gelişmeden, dolgu veya kanal tedavileri ile mevcut çürüklerin tedavisi çok önemlidir.

  Genel Anestezi ile Diş Tedavisi Nedir?

  Klinik ortamında komplike diş tedavileri yaptıramayacak kadar küçük çocuklarda, aşırı korku ve anksiyete nedeniyle koltukta tedaviyi tolere edemeyen çocuklarda, zihinsel veya fiziksel engeli bulunan çocuklarda, genel anestezi altında diş tedavileri yapılabilmektedir. Edremit Ekin Diş Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde Genel Anestezi ve Reanimasyon Uzmanımız ile anestezi altında tedaviler gerçekleştiriyoruz.